poniedziałek, 23 grudnia 2013

Wszystko o opłacie Zaiks za imprezę czy wesele ?



Po 1990 roku w Polsce skończyła się era straganów i sklepów bez przeszkód sprzedających pirackie kasety i płyty CD-Audio i CD-MP3, na rynku zaczęły powoli rządzić inne bardziej cywilizowane reguły. Na imprezach innych niż prywatka, a w szczególności, gdy dj obsługujący imprezę, odtwarzający muzykę otrzymuje wynagrodzenie, wymagane jest uzyskanie zgody na prezentację publiczną muzyki. Do użytku prywatnego można używać kopii oryginalnej płyty, ale już na imprezach publicznych jest to ograniczone i wymaga posiadania przez DJ-a licencji. Umowę licencyjną podpisać może osoba pełnoletnia poprzez stronę ZPAV. Za otrzymanie certyfikatu pozwalającego na publiczne odtwarzanie muzyki z kopii oryginalnego nośnika wnosi się opłatę w wysokości 2000 PLN w skali roku. Jeśli umowę podpiszesz przykładowo w marcu to opłata opłaca się miesiące pozostałe do końca roku (przykładowo za okres marzec-grudzień czyli za 10 miesięcy to 1666 PLN). Certyfikatu nie można przekazywać innej osobie. Umowa obejmuje utwory muzyczne polskie i zagraniczne artystów, którzy udzielili ZAiKS, STOART i ZPAV praw do reprezentowania ich na terytorium Polski. Listę muzyki skopiowanej z oryginalnych nośników przesyłamy do ZAiKS i możemy je odtwarzać z własnych nagranych CD-R, komputera albo innego źródła dźwięku.
Prezentacja muzyki z kopii (w przypadku posiadania licencji) jak też z oryginalnych nośników mechanicznych (płyty CD, płyty winylowe, pliki skompresowane MP3) podlega opłatom z tytułu praw autorskich. Opłaty za prezentowanie muzyki zazwyczaj wnosi lokal w którym jest organizowana impreza. Właściciel restauracji, hotelu, domu weselnego, klubu czy pubu ma obowiązek podpisać z ZAIKS-em umowę w formie umowy licencyjnej stałej. W przypadku organizacji imprezy w innym miejscu (prywatna posesja, sala gimnastyczna, remiza strażacka która na co dzień nie jest przeznaczona na imprezy muzyczne), opłatę wnosi organizator imprezy czyli: Państwo Młodzi, solenizant obchodzący urodziny, firma organizująca bankiet firmowy, inny zleceniodawca. Przed organizowaniem zabawy tanecznej w lokalu należy się upewnić czy jego właściciel ma podpisaną umowę z ZAiKS-em. Opłatę za publiczne odtwarzanie muzyki wnoszą także sklepy, centra handlowe, taksówkarze i zakłady usługowe jeśli chcą, aby przygrywała u nich jakaś stacja radiowa. Stawki opłat do ZAiKS zależą od kilku czynników: ilości osób, ceny biletu wstępu, źródła dźwięku i innych (dokładne informacje znajdziecie na stronie ZAiKS oraz w terenowych oddziałach tej instytucji.
Bogatym źródłem oryginalnych płyt CD jest naturalnie Allegro (tu często można się potargować), hipermarkety w których zdarzają się spore okazje, tam właśnie powinien zaglądać dj wodzirej na wesele. Gdy idziesz do klubu i na imprezie mając ze sobą walizkę z płytami CD masz szansę na wstępie zrobić dobre wrażenie. Dużo mniejsza przyjemność to puszczanie muzyki z laptopa, albo z nieopisanych CD-R na których masz pirackie MP3. Dodatkowo ryzykujesz możliwość ukarania Cię przez sąd za nielegalne używanie pirackiej muzyki, utraty sprzętu (na przykład komputera) i nielegalnych płyt.

Kary finansowe grożące dj na studniówkę za posiadanie nielegalnej muzyki i programów możesz sprawdzić na stronie http://www.kalkulatorkar.pl/

Podsumowując:
- obowiązkiem DJ wesele Kraków czy też dj wesele Sląsk podczas prowadzenia imprezy jest prezentacja muzyki z oryginalnych źródeł (płyty CD, płyty winylowe, legalne zakupione pliki MP3 z licencją na publiczne odtwarzanie),
- dozwolone jest używanie kopii oryginalnego nośnika w przypadku posiadania specjalnej licencji,
- dyskoteka/klub/restauracja powinna posiadać umowę zezwalającą na publiczne odtwarzanie muzyki.
Na oryginalnych płytach widnieje napis: „Kopiowanie, wypożyczanie oraz publiczne odtwarzanie również przez radio niniejszej płyty bez pozwolenia zabronione” – zezwoleniem jest właśnie umowa właściciela dyskoteki/klubu/restauracji z ZAiKS/STOART/ZPAV. Jeśli dwa powyższe warunki są spełnione nie wymaga się żadnych dodatkowych opłat. Jeśli DJ chce grać z kopii oryginalnych płyt musi posiadać licencję o której wspomniałem wcześniej (2000 PLN w skali roku). Pliki MP3 które można odtwarzać to zakupione w sklepie internetowym utwory posiadające licencję na publiczne odtwarzanie (taka informacja powinna widnieć w regulaminie sklepu). Często jest tak, że regulamin określa iż zakupione pliki MP3 można używać tylko celów prywatnych (np. Muzodajnia). Istnieją także płyty CD z napisem „Wyłącznie do użytku domowego”, wiadomo co to oznacza.
UWAGA! Na dzień dzisiejszy żadna licencja nie legalizuje pirackich plików/utworów !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz