wtorek, 6 września 2016

Poradnik dla Pary Młodej - Przebieg weselnego dnia

Błogosławieństwo

Odbywać powinno się w domu Panny Młodej. Stanowi ono dowód życzliwości i wyraz akceptacji związku przez rodziców. Pokój w którym odbywa się błogosławieństwo powinien dawać kamerzyście możliwość filmowania Młodej Pary od strony okna i tak, żeby byli do niego ustawieniu bokiem.
Na stole na białym obrusie powinien znajdować się krzyż, świecznik, talerz ze święconą wodą i mirtą.
Błogosławieństwo rozpoczyna matka Pani Młodej, potem matka Pana Młodego, następnie ojciec Pana Młodego i ojciec Pani Młodej. Błogosławieństwo rozpoczyna się znakiem krzyża, potem następuje kropienie wodą święconą i ucałowanie krzyża przez dzieci.
Najczęściej używana formuła: „Na nową drogę życia błogosławię Cię w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego amen – życzę Ci…”. Błogosławieństwo należy ograniczyć do dosłownie kilku słów. Po ceremonii błogosławieństwa wychodzi najpierw obsługa (fotograf, kamerzysta, członkowie zespołu), następnie Para Młoda, goście i na końcu rodzice, którzy zamykają dom.

Przysięga w kościele

Pamiętajmy podczas składania przysięgi, aby patrzeć na siebie, a nie na księdza, ponieważ to nie jemu przyrzekamy miłość i wierność :) Przysięgę składa najpierw Pan Młody, potem Pani Młoda. Tekst przysięgi brzmi:
„Ja Paweł biorę sobie Ciebie Agnieszko za żonę i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i wszyscy święci”.
Przy wymianie obrączek obowiązuje ta sama kolejność i słowa:
„Agnieszko przyjmij tą obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.
Oczywiście powinno się mówić głośno i wyraźnie i próbować opanować skutecznie nerwy. Osoba trzymająca mikrofon wie w jakiej odległości od ust powinien się on znajdować, więc nie należy sztucznie się nad nim pochylać. Po Mszy św. Pannę Młodą można nazywać już Panią Młodą :)

Życzenia

Składanie życzeń należy tak zorganizować, żeby nie zakłócać ewentualnego kolejnego ślubu w kościele. Przy złej pogodzie przyjmujemy życzenia od osób, które przyszły na samą uroczystość zaślubin, resztę życzeń od gości przyjmujemy już na sali weselnej. W kolejce do składania życzeń pierwszeństwo należy do najbliższej rodziny. Przed kościołem nie wypada wręczać prezentów, należy zrobić to podczas weselnego przyjęcia, przed błogosławieństwem w domu, lub nawet dzień wcześniej.

Przywitanie na sali weselnej

Po opuszczeniu kościoła lub USC Para Młoda z gośćmi kierują się do miejsca odbywania się uroczystości. Przybyli do sali weselnej Nowożeńcy witani są przed wejściem chlebem i solą przez ich matki, na tacy podaje się im kieliszki z wódką. Wszystko prowadzi DJ na wesele lub zespół muzyczny. Nowożeńcy mogą być także przywitani przez kierownika restauracji lub obsługę. Oczywiście pierwszy fizyczny wysiłek tego dnia Pana Młodego polega na przeniesieniu Pani Młodej przez próg.


Pierwszy toast

Wszyscy wchodzą na salę weselną, obsługa częstuje szamanem, członek zespołu muzycznego lub DJ wodzirej wita Młoda Parę i gości oraz zaprasza do wypicia pierwszego toastu, następnie odśpiewania uroczystego pierwszego tego dnia „100 lat”. Następnie Młodzi rzucają za siebie lampkami od szampana rozbijając je na szczęście, w niektórych regionach kraju sprzątają po sobie szufelką i zmiotką (zamiatać powinien Pan Młody). Po toaście goście zapraszani są do stołów na uroczysty obiad. Przy stole głównym po obu stronach Pary Młodej siadają świadkowie i rodzice.   


Pierwszy taniec

Nie wypada wyjść na parkiet przed Młoda Parą, dlatego najczęściej po obiedzie i deserze zaczyna się pierwszy taniec Nowożeńców (przy utworze, który wcześniej sobie wybrali). Następnie miejsce na parkiecie można zrobić dla rodziców i świadków. No i w końcu dla wszystkich zaczyna się weselna zabawa do białego rana prowadzone przez dobrego didżeja weselnego lub kapelę muzyczną… W czasie wesela nowożeńcy powinni stopniowo odwiedzać wszystkie stoliki gości i zamienić z każdym słowo, ewentualnie wypić toast:). 


Podziękowania dla rodziców

 

Nie należy zapomnieć o podziękowaniach dla rodziców. Nowożeńcy mogą zadedykować rodzicom specjalnie wybrany na tą okazję utwór, składają często przez mikrofon życzenia i podziękowania, czasami wręczają drobny upominek. Ten element uroczystości także powinien poprowadzić DJ obsługujący wesele.

Oczepiny

 

Tradycyjne oczepiny zazwyczaj odbywają się koło północy. W pierwszej kolejności wybierana jest nowa Pani Młoda, następnie nowy Pan Młody. Najczęściej po oczepinach na salę wjeżdża weselny tort. Pierwszy kawałek powinna ukroić Para Młoda i wręczyć go rodzicom lub dziadkom. Krojeniem reszty zajmuje się obsługa lokalu. Cały przebieg oczepin powinien być poprowadzony przez wodzireja weselnego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz